Jaki wybrać rozmiar ramy ?

Rozmiar ramy do roweru

Zakup roweru to poważna inwestycja, która wymaga dokładnego przemyślenia sprawy. Nawet, jeśli nasze oczekiwania są już sprecyzowane i mamy już upatrzony konkretny model, pozostaje jeszcze niezwykle istotna kwestia – dobór rozmiaru ramy

 

Rozmiar ramy

Rozmiar ramy ustalany jest poprzez pomiar długości odcinka łączącego koniec rury podsiodłowej ze środkiem osi suportu.Wielkość ramy może być opisana standardowo (S, M, L, XL) lub numerycznie (wartość w centymetrach lub calach).

Rama powinna być dokładnie dobrana do wzrostu rowerzysty oraz typu roweru !

 

Aby odpowiednio dobrać rozmiar ramy do swojego wzrostu, musimy wykonać następujące czynności:

Zmierzyć długość nogi od krocza do podłoża. Następnie podany wynik w centymetrach mnożymy przez:

 • Dla roweru MTB – przez 0,57.
 • Dla roweru Szosowego –  przez 0,67.
 • Dla roweru Trekkingowego/Crossowego –  przez 0,63.

Przykład dla roweru MTB:

Długość nogi od krocza – 85cm.

85cm x 0,57 = 48,45cm

Producenci najczęściej podają rozmiar swoich ram w calach. Dlatego też, aby dowiedzieć się jaki rozmiar ramy jest dla nas idealny, wynik uzyskany w centymetrach musimy podzielić przez 2,54. Następnie zaokrąglamy naszą wartość końcową do najbardziej pasującego rozmiaru dostępnego u konkretnego producenta.

Rama szosowa

W rowerach szosowych stosuje się nieco większe ramy, toteż ich rozmiary zwykle nie pokrywają się z rozmiarami ram MTB. Dzięki większej ramie są stabilniejsze w prowadzeniu.

Dobór ramy roweru ma w kolarstwie szosowym ogromny wpływ na szybkość jazdy, a dokładniej mówiąc na osiągane wyniki, więc powinna być ona starannie wybierana. Pod uwagę bierze się nie tylko dopasowanie ramy, ale także innych elementów, w szczególności długości mostka, wspornika siodła oraz korb.

Rozmiary ram szosowych zazwyczaj podaje się w centymetrach (od 47 do 67).

Rama do roweru górskiego (MTB)

Rama roweru górskiego już na pierwszy rzut oka jest nieco mniejsza od ramy roweru szosowego. Jej rozmiar ma w kolarstwie górskim mniejszy wpływ na jazdę niż w rowerze szosowym. Stosuje się też tutaj mocny sloping (patrz niżej) w połączeniu z długimi sztycami podsiodłowymi.

Rozmiary ram rowerów 26” i 29” zazwyczaj są takie same, pomimo znacznej różnicy w wielkości kół (wynika to z obniżenia środka suportu w 29-erach).

W rowerach ekstremalnych (grawitacyjnych) stosuje się jeszcze mniejsze ramy – pozwalają one lepiej kontrolować tor lotu podczas wykonywania ewolucji na rowerze i są łatwiejsze w manewrowaniu.

Rozmiary ram do rowerów górskich zazwyczaj podaje się w calach (od 16″ do 22″)

Wybór ramy dla roweru MTB:

48,45cm / 2,54” = 19.0” – wynik podany do jednej liczby po przecinku.

Po wykonaniu powyższych prostych obliczeń, wiem, że idealnym wyborem dla mnie będzie rama w rozmiarze 48,45cm, co jest równoznaczne z oznaczeniem 19” (cali)

Rama do roweru crossowego/trekkingowego

Tutaj rama jest większa niż w rowerze górskim i nieco mniejsza niż w szosowym.

Rozmiary ram do rowerów trekkingowych zazwyczaj podaje się w calach (od 17″ do 23″)

Rama do roweru miejskiego

Ramy rowerów miejskich są bardzo często pozbawione górnej rury ramy lub jest ona poprowadzona bardzo nisko (klasyczna damka). Wielu producentów rowerów miejskich oferuje bardzo ograniczone rozmiary ram – zazwyczaj mamy dostępne tylko dwa (M i L). Wyjątkiem są producenci wyspecjalizowani w rowerach miejskich. Klasyczne modele firm Batavus, Gazelle czy Sparta możemy kupić w pełnej rozmiarówce – nawet dla osoby o wzroście ponad 2 metry.

Rozmiary ram do rowerów miejskich zazwyczaj podaje się w oznaczeniach literowych (M, L, XL) lub w calach (od 16″ do 20″)

Rama dla kobiety – damka

Obecnie większość producentów oferuje rowery w wersjach dedykowanych dla kobiet. Nie jest to tylko chwyt marketingowy – porównując budowę ciała kobiety i mężczyzny można zauważyć, że kobiety mają dłuższe nogi i krótszy tułów. W związku z tym dobrze dopasowany rower powinien mieć krótszą górna rurę ramy oraz niżej położony środek suportu. Taki rower będzie wygodniejszy, a jazda na nim będzie łatwiejsza i przyjemniejsza.

 

Sloping

W rowerach, szczególnie górskich, stosuje się slopingowanie – czyli obniżenie górnej rury ramy przy siodełku. Zabezpiecza to wrażliwe części kolarza podczas upadku – gdy zsuwamy się z siodełka, a stopy tracą grunt pod nogami. W takim przypadku zazwyczaj lądujemy kroczem na ramie. Im niżej będzie ona położona, tym mniej dotkliwe będzie spotkanie.

Ramy slopingowane są także stosowane w rowerach szosowych.

Jaka rama do wzrostu – dla początkujących

Jeśli nie chcemy wnikać dokładnie w rozmiary i przeliczniki, możemy skorzystać z poniższych tabelek, aby dobrać ramę do wzrostu w zależności od rodzaju roweru.

 Rozmiar ramy – rowery górskie (MTB)

Rozmiar wielkość ramy (cale) wielkość ramy wzrost
 XS 14″ 36 cm 152-157 cm
 S/M 15″ 38 cm 157 – 162 cm
 S 16″ 41 cm 162 – 167 cm
 S/M 17″ 43 cm 167 – 174 cm
M 18″ 45 cm 174 – 179 cm
 M/L 19″ 48 cm 179 – 185 cm
 L  20″ 51  cm 185 – 190 cm
L/XL 21″ 53 cm 191 – 195 cm
XL 22″ 55 cm

 Rozmiar ramy –  Rower trekkingowy i miejski

Rozmiar wielkość ramy (cale) wielkość ramy wzrost
 S 17″ 42-43 cm 152-162 cm
 S/M 18″ 46 cm 162 – 167 cm
 M 19″ 48 cm 167 – 172 cm
 M/L 20″ 51 cm 172 –  175 cm
 L 21″ 53 cm 175 – 177 cm
 L/XL 22″ 55 cm 177 –  181 cm
 XL  23″  58 cm 181 –  187 cm

W praktyce przy wyborze rozmiaru ramy nie obejdzie się bez przymierzenia, ponieważ każdy producent wytwarza ramy o nieco innej geometrii.

Wraz ze wzrostem długości rury podsiodłowej, rośnie zarówno długość rury górnej, jak i wysokość główki sterowej.

Wskazówki przydatne podczas wyboru rozmiaru ramy MTB

 • stojąc bezpośrednio nad ramą blisko siodełka, odległość pomiędzy górną rurą a naszym krokiem nie powinna być mniejsza niż 10cm (do jazdy rekreacyjnej) lub 15cm (do jazdy sportowej)
 • po zajęciu pozycji na siodełku i oparciu pięt stóp o pedały nasze nogi powinny być prawie wyprostowane (osiągnięcie takiej pozycji powinno być możliwe bez maksymalnego wysunięcia wspornika siodła)
 • pozycja na rowerze nie może powodować skrzywienia kręgosłupa ani przesadnego ugięcia ramion w łokciach
 • niedopuszczalna jest sytuacja, gdy siedząc na siodełku nie dosięgamy palcami ziemi lub ledwo dosięgamy rękami kierownicy

Jakie są skutki nieprawidłowego doboru rozmiaru ramy?

 • nieodpowiednia sylwetka na rowerze powodująca szybsze zmęczenie oraz urazy (np. nadgarstków)
 • nieodpowiednie przeniesienie siły mięśni na napęd skutkujące niską efektywnością jazdy
 • utrudnione sterowanie, które może stwarzać realne zagrożenie drogowe
 • w przypadku zbyt dużej ramy – zmniejszenie zwrotności w trudnym terenie
 • w przypadku zbyt małej ramy – zmniejszenie komfortu jazdy w terenie nieskomplikowanym (np. szosa)